Ekonomi

2 aydaki en büyük haftalık artış

Altın, ABD bankacılık şubesine ilişkin yenilenen endişelerin Fed’in beklenenden daha erken faiz indirimi yapmak zorunda kalabileceği iddialarını artırmasıyla Mart ortasından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Altın bu hafta yaklaşık yüzde 3 yükselirken, Cuma günü sabit kaldı. Düşen tahvil getirileri, bankalarla gerilimler ve ABD borç tavanı çıkmazı Mart başından bu yana yükseldi. Kıymetli metal Perşembe günü bir yılın zirvesine tırmandı ve 2020’de belirlenen rekor seviyeye yakın.

Spot piyasada altının onsu 2 bin 41 dolara geriledi.

Şu an piyasaların ana odağının ABD bölge bankalarında derinleşen kriz ve bunun faiz oranları açısından ne anlama geldiği belirtiliyor. Fed’in sıkılaşan kredi koşullarına yanıt olarak Temmuz ayından itibaren borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlaması gerekebileceği yönünde beklentiler var.

Çözülmediği takdirde önemli sonuçlara yol açabilecek olan borç tavanı çıkmazı, kısa vadeli tahvil getirilerini son 30 yılın en büyük artışı olan on yıllık tahvil getirilerinin üzerine çıkaracaktı. Aksine, eğrinin keskin dönüşü, sadık liman varlıklarının çekiciliğini artırırken durgunluk endişelerini kötüleştiriyor.

RBC Capital Markets Stratejisti Christopher Louney notunda ABD’nin teknik olarak temerrüde düşme riskine “şu anda yeterince dikkat edilmediğini” belirterek, “Altının yükselişinin devam edeceğini gösteren önemli alımlar yapan yatırımcılara dikkat edeceğiz” dedi. burada.”

Yılın ilk çeyreğinde dünya genelinde merkez bankalarının altın alımlarında bir önceki çeyreğe göre önemli bir düşüş gözlemlense de Dünya Altın Kurulu’nun raporuna göre gerçekleşen 228 tonluk altın alımı rekor seviyede. ilk çeyrek

buldan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu