Haber

Bursa Yenişehir Ovası’nda yer altı suları çekiliyor

Gürhan ADANA – Yenişehir Memleketi / BURSA (IGFA) – Baraj ve göletlerle desteklenmeye çalışılan yer altı sularının Yenişehir Ovası’nda giderek azaldığı görülmektedir. Kırsal kesimde yaşayan ve geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan çiftçilerin en önemli sorunlarından biri kuraklıktır.

Karasil Köyü’nde yer altı sularının azalması dikkat çekiyor. Köyün bitişiğindeki Atlar Çayırı’ndaki merada 10-15 yıl öncesine kadar gürültülü akan pompanın suyu tamamen kurudu. Dertlerine çare üretemeyen çiftçiler, hayvanlarına köyün içme suyu şebekesinden su veriyor.

Karasil Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Halil Köse, pompanın suyunun tamamen kesildiğine dikkat çekti. Köse, “Burası artık köy sakinlerinin uğrak yeri değil, hayvanların su içtiği, çınar ağacının gölgesinde dinlendiği bir bölge değil.”

Bölgeye hayat veren pompanın tamamen kurumasının sorunu ortaya koyduğunu vurgulayan Köse, “15-20 yıl önce yer altı sularının çekilmesine şahit olduk. O günden beri de çekilme devam ediyor. Köyün mera alanı da kurudu. Size su veremiyoruz” dedi.

Yenişehir Ovası’nda son yıllarda yapılan baraj ve göletlerle desteklenmeye çalışılan yer altı sularının giderek azaldığını vurgulayan Köse, “Kırsalda yaşayan çiftçilerin en önemli sorunlarından biri susuzluk. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayanlar, “Anıları kaldı. 10-15 yıl öncesine kadar gürültülü akan pompanın suyu tamamen kurudu. Köy sakinleri içme suyu şebekesinin suyunu hayvanlarına içiriyor. Meğer burası çok ayrıcalıklı bir bölgeymiş, sürüler halinde getirilen hayvanlar su içip ağaç altında dinlenirlermiş.”

İhtiyaç duydukları suyu köyün içme suyu şebekesinden karşıladıklarını anlatan Köse, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yer altı suları çekildiği için bu su kaynağı yıllar önce kurudu. Her hayvan günde en az 1 kilo su içiyor. Sayı Köydeki hayvan sayısı 2 bini geçiyor. Bugünlerde en azından mevsim normallerinde. Karın yağmasını ve su sancısının biraz olsun hafiflemesini bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu